Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
z serca nie patrzają zdrady
Pilnują prawdy nie kłamają rady.

Czytany od prawej do lewej wiersz zachowuje sens, rytm i rym; zmienia tylko i odwraca przekornie znaczenie zdań zbudowanych na kształt przestróg i zaleceń:

Rada ma, sobie, nie paniom folgujmy,
Przysada w nich jest, niewiernie miłujmy [...]


Ideologiem był Kochanowski w Satyrze i Zgodzie, ale nie we Fraszkach. Zawodna by to była czynność - próbować na ich podstawie rekonstrukcji poglądów religijnych autora. Jest tu sporo fraszek antyklerykalnych, jak wyżej cytowana O kaznodziei, jak dwie fraszki O kapelanie, jak frywolna O kapłanie czy wycofana przez Januszowskiego i nie przeniesiona do Dobrym towarzyszom g'woli fraszka
z serca nie patrzają zdrady<br>Pilnują prawdy nie kłamają rady.&lt;/&gt;<br><br>Czytany od prawej do lewej wiersz zachowuje sens, rytm i rym; zmienia tylko i odwraca przekornie znaczenie zdań zbudowanych na kształt przestróg i zaleceń:<br><br>&lt;q&gt;Rada ma, sobie, nie paniom folgujmy,<br>Przysada w nich jest, niewiernie miłujmy [...]&lt;/&gt;<br><br><br>Ideologiem był Kochanowski w Satyrze i Zgodzie, ale nie we Fraszkach. Zawodna by to była czynność - próbować na ich podstawie rekonstrukcji poglądów religijnych autora. Jest tu sporo fraszek antyklerykalnych, jak wyżej cytowana O kaznodziei, jak dwie fraszki O kapelanie, jak frywolna O kapłanie czy wycofana przez Januszowskiego i nie przeniesiona do Dobrym towarzyszom g'woli fraszka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!