Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dziennik Polski
Nr: 4.10
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1980
naturalnie, prawdopodobnie zajmująco (A. Marcinkowski, Pisma krytyczno-filozoficzne. T. 1-2. Wilno 1857, s. 77). W tym znaczeniu prawdopodobnie nie ma charakteru modalnego, czyli nie wyraża stosunku mówiącego do treści wypowiedzi.
2) troskać się czy troszczyć się? S. Szober w swym Słowniku poprawnej polszczyzny uwzględniał jeszcze wyłącznie formę troskać się; Słownik poprawnej polszczyzny PWN Warszawa 1973) podaje wprawdzie obydwie formy, zaznacza jednak, że troskać się jest formą wychodząca już z użycia; Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego też kwalifikuje formę troskać się jako wychodzącą z użycia. Słusznie pan zatem ocenił tę formę w przysłanym nam wycinku prasowym.
3) wyraz kurort, zastąpiony już
naturalnie, prawdopodobnie zajmująco (A. Marcinkowski, Pisma krytyczno-filozoficzne. T. 1-2. Wilno 1857, s. 77). W tym znaczeniu prawdopodobnie nie ma charakteru modalnego, czyli nie wyraża stosunku mówiącego do treści wypowiedzi.<br> 2) troskać się czy troszczyć się? S. Szober w swym Słowniku poprawnej polszczyzny uwzględniał jeszcze wyłącznie formę troskać się; Słownik poprawnej polszczyzny PWN Warszawa 1973) podaje wprawdzie obydwie formy, zaznacza jednak, że troskać się jest formą wychodząca już z użycia; Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego też kwalifikuje formę troskać się jako wychodzącą z użycia. Słusznie pan zatem ocenił tę formę w przysłanym nam wycinku prasowym.<br> 3) wyraz kurort, zastąpiony już
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego