Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
miast polskich, wymienione w zarysie geografii Klaudiusza Ptolemeusza 142-147 n. e. jako Kalisia, która wówczas była zespołem osad na "szlaku bursztynowym''. Badania archeologiczne pozwoliły utożsamić Kalisię Ptolemeusza z dzisiejszym Kaliszem.
Na obszarze dzielnicy Zawodzie ośrodek grodowy IX-XIII w., obok którego rozwinęła się osada targowa o charakterze miejskim (dziś Stare Miasto).
Stolica udzielnego księstwa XIII w. Bolesław Pobożny lokuje ok. 1257 nowe miasto na wyspie na prawym brzegu Prosny. Kazimierz Wielki nadaje miastu szereg przywilejów, otacza murami obronnymi. W 1343 podpisuje tu z Krzyżakami traktat kaliski. W XV w. ośrodek przemysłu sukienniczego, od XVI do XVIII w. produkcja najlepszych gatunków płótna
miast polskich, wymienione w zarysie geografii Klaudiusza Ptolemeusza 142-147 n. e. jako Kalisia, która wówczas była zespołem osad na "szlaku bursztynowym''. Badania archeologiczne pozwoliły utożsamić Kalisię Ptolemeusza z dzisiejszym Kaliszem. <br>Na obszarze dzielnicy Zawodzie ośrodek grodowy IX-XIII w., obok którego rozwinęła się osada targowa o charakterze miejskim (dziś Stare Miasto). <br>Stolica udzielnego księstwa XIII w. Bolesław Pobożny lokuje ok. 1257 nowe miasto na wyspie na prawym brzegu Prosny. Kazimierz Wielki nadaje miastu szereg przywilejów, otacza murami obronnymi. W 1343 podpisuje tu z Krzyżakami traktat kaliski. W XV w. ośrodek przemysłu sukienniczego, od XVI do XVIII w. produkcja najlepszych gatunków płótna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!