Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
W pocz. XII w. Bolesław Krzywousty utworzył tu kasztelanię. XIII w. rezydencja książąt piastowskich, od poł. XIII w. tracił stopniowo znaczenie polityczne na skutek rozwoju pobliskiej Jeleniej Góry i Lwówka, XIV w. przeszedł w ręce śląskiej rodziny rycerskiej Czedliców, stronnikow husytów.
Zniszczony w czasie wojny 30-letniej w XVII w. Statua dziewczyny z gołębiem przypomina dawne targi na gołębie.
Ruiny zamku przykładem średniowiecznej warowni skalnej złożonej z zamku górnego i dolnego. W górnym baszta (stołp), z której wspaniały widok na miasteczko, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze, a na pn.
wsch. bazaltowy stożek Ostrzycy (501m). Kościół św. Jadwigi u podnóża zamku
W pocz. XII w. Bolesław Krzywousty utworzył tu kasztelanię. XIII w. rezydencja książąt piastowskich, od poł. XIII w. tracił stopniowo znaczenie polityczne na skutek rozwoju pobliskiej Jeleniej Góry i Lwówka, XIV w. przeszedł w ręce śląskiej rodziny rycerskiej Czedliców, stronnikow husytów. <br>Zniszczony w czasie wojny 30-letniej w XVII w. Statua dziewczyny z gołębiem przypomina dawne targi na gołębie. <br>Ruiny zamku przykładem średniowiecznej warowni skalnej złożonej z zamku górnego i dolnego. W górnym baszta (stołp), z której wspaniały widok na miasteczko, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze, a na pn. <br>wsch. bazaltowy stożek Ostrzycy (501m). Kościół św. Jadwigi u podnóża zamku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego