Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
Fermiego, powyżej którego nie ma fermionów. Wszystkie fermiony znajdują się poniżej poziomu Fermiego. Ich liczba jest równa liczbie stanów: ((...))
Ad b) Liczbę stanów można łatwo policzyć jako stosunek objętości przestrzeni fazowej, w której znajduje się cząstka, do objętości komórki elementarnej 3 Objętość przestrzeni fazowej równa jest iloczynowi objętości przestrzeni konfiguracyjnej V i objętości przestrzeni pędowej. Tę ostatnią policzymy jako objętość kuli o promieniu ((...)) , równą ((...)) Objętość przestrzeni fazowej: ((...)) Liczba stanów:
(to samo wyrażenie otrzymuje się z rozwiązania równania falowego na wartości własne energii "cząstki w pudle'').
W przypadku fermionów liczba stanów jest równa gdzie jest związane z dodatkowymi spinowymi stopniami swobody. Mamy więc
Fermiego, powyżej którego nie ma fermionów. Wszystkie fermiony znajdują się poniżej poziomu Fermiego. Ich liczba jest równa liczbie stanów: ((...)) <br> Ad b) Liczbę stanów można łatwo policzyć jako stosunek objętości przestrzeni fazowej, w której znajduje się cząstka, do objętości komórki elementarnej 3 Objętość przestrzeni fazowej równa jest iloczynowi objętości przestrzeni konfiguracyjnej V i objętości przestrzeni pędowej. Tę ostatnią policzymy jako objętość kuli o promieniu ((...)) , równą ((...)) Objętość przestrzeni fazowej: ((...)) Liczba stanów:<br> (to samo wyrażenie otrzymuje się z rozwiązania równania falowego na wartości własne energii "cząstki w pudle'').<br> W przypadku fermionów liczba stanów jest równa gdzie jest związane z dodatkowymi spinowymi stopniami swobody. Mamy więc
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego