Typ tekstu: Książka
Autor: Kołakowski Leszek
Tytuł: Obecność mitu
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1972
jaka czaić się będzie w poczuciu - zakrzykiwanym i zaprzeczanym - że namiętność, której pozwoliłem się osaczyć, wydziedziczyła mnie ze wspólnoty ludzkiej, a przez to wydziedziczyła z osobowego istnienia.
6. Próby pokonania obojętności świata we wspólnocie mojej z ludźmi nie muszą uchodzić za koniecznie nieudane, nigdy wszakże udałość ich nie jest pełna.
W porozumieniu erotycznym, gdzie doświadczenie więzi może być najintensywniej przeżyte, osiągamy bodaj barierę ostateczną naszych wysiłków nad wydarciem świata z obojętności, a tym samym przekonujemy się, że bariera taka jest rzeczywiście obecna i zdobywamy, co więcej, samowiedzę możliwie najlepszą tego właśnie, o co nam chodzi w naszym oswajaniu świata.
W intymności erotycznego
jaka czaić się będzie w poczuciu - zakrzykiwanym i zaprzeczanym - że namiętność, której pozwoliłem się osaczyć, wydziedziczyła mnie ze wspólnoty ludzkiej, a przez to wydziedziczyła z osobowego istnienia.<br>6. Próby pokonania obojętności świata we wspólnocie mojej z ludźmi nie muszą uchodzić za koniecznie nieudane, nigdy wszakże &lt;orig&gt;udałość&lt;/&gt; ich nie jest pełna.<br>W porozumieniu erotycznym, gdzie doświadczenie więzi może być najintensywniej przeżyte, osiągamy bodaj barierę ostateczną naszych wysiłków nad wydarciem świata z obojętności, a tym samym przekonujemy się, że bariera taka jest rzeczywiście obecna i zdobywamy, co więcej, samowiedzę możliwie najlepszą tego właśnie, o co nam chodzi w naszym oswajaniu świata.<br>W intymności erotycznego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego