Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura Ludowa
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1957
i Grabowskiej Ewy w czasie od 10 lutego do 24 marca 1953 r.
Przed weselem jak zwykle szły zapowiedzi. Później trzy tygodnie się ryktowali. Kupili ze dwa worki mąki i piekli wielgie placki na brytwanach.
Uroczystości weselne zaczynały się od wtorku. Był to dzień oświęcony na "prosiny" czyli inaczej "swascyny". We środę był zawsze s b, we czwartek poprawiny, w sobotę wywodziny.
Młodzi mający się pobrać wybierali sobie drużbę, z którym młody jeździł we wtorek po domach na koniach i prosił gości na wesele.
Zapraszając mówił:

Wyjeżdżając, wracając z prosin młody śpiewał:

W czasie proszenia, jak był gdzie wysoki dom, to młody
i Grabowskiej Ewy w czasie od 10 lutego do 24 marca 1953 r.<br>Przed weselem jak zwykle szły zapowiedzi. Później trzy tygodnie się &lt;orig&gt;ryktowali&lt;/orig&gt;. Kupili ze dwa worki mąki i piekli &lt;orig&gt;wielgie&lt;/orig&gt; placki na brytwanach.<br>Uroczystości weselne zaczynały się od wtorku. Był to dzień &lt;orig&gt;oświęcony&lt;/orig&gt; na "prosiny" czyli inaczej "swascyny". We środę był zawsze s b, we czwartek poprawiny, w sobotę wywodziny.<br>Młodzi mający się pobrać wybierali sobie drużbę, z którym młody jeździł we wtorek po domach na koniach i prosił gości na wesele.<br>Zapraszając mówił:<br>&lt;gap&gt;<br>Wyjeżdżając, wracając z prosin młody śpiewał:<br>&lt;gap&gt;<br>W czasie proszenia, jak był gdzie wysoki dom, to młody
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!