Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
wieści o bliskim ustaniu pańszczyzny krążyły już od dłuższego czasu.
W latach 1844-1845 nawiedziły Galicję nieurodzaje, słoty i powodzie, dziesiątki tysięcy ludzi znalazły się bez dachu nad głową, tłumy głodnych błądziły po kraju w poszukiwaniu chleba. Ani posiadająca szlachta, ani niezaradna biurokracja nie umiały zaradzić tym klęskom. Już na Wielkanoc 1845 r. zdarzały się w Bocheńskiem lokalne wystąpienia chłopów przeciw dworom.
Chłopskiego rozdrażnienia nie umiała skierować na właściwe tory propaganda demokratyczna.
Jak wiemy, hamowali ją szlacheccy uczestnicy spisku. W Tarnowskiem dopiero w dniu wybuchu, 18 lutego, ogłaszano ludowi - i to nie wszędzie - zniesienie pańszczyzny.
Tymczasem starosta Breinl rozpuszczał wieść, że
wieści o bliskim ustaniu pańszczyzny krążyły już od dłuższego czasu.<br>W latach 1844-1845 nawiedziły Galicję nieurodzaje, słoty i powodzie, dziesiątki tysięcy ludzi znalazły się bez dachu nad głową, tłumy głodnych błądziły po kraju w poszukiwaniu chleba. Ani posiadająca szlachta, ani niezaradna biurokracja nie umiały zaradzić tym klęskom. Już na Wielkanoc 1845 r. zdarzały się w Bocheńskiem lokalne wystąpienia chłopów przeciw dworom.<br>Chłopskiego rozdrażnienia nie umiała skierować na właściwe tory propaganda demokratyczna.<br>Jak wiemy, hamowali ją szlacheccy uczestnicy spisku. W Tarnowskiem dopiero w dniu wybuchu, 18 lutego, ogłaszano ludowi - i to nie wszędzie - zniesienie pańszczyzny.<br>Tymczasem starosta Breinl rozpuszczał wieść, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego