Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
ich jednocześnie do zawarcia małżeństwa.

Zwolennicy Batorego zwołali walny zjazd szlachty do Jędrzejowa, aby podkreślić prawomocność elekcji Anny i Stefana oraz strzec Krakowa przed Habsburgiem, a następnie udali się tłumnie do stolicy, aby tam czekać na elekta, po którego udało się do Siedmiogrodu uroczyste poselstwo.

Batory stanął w Krakowie w Wielkanoc 1576 r. Tydzień później 43-letni elekt poślubił starszą od siebie o 10 lat Annę, po czym oboje zostali ukoronowani.
Elekcja i koronacja Batorego były ogromnym sukcesem średniej szlachty skupionej wokół zasłużonego przywódcy ruchu egzekucyjnego, Sienickiego, potwierdzały zarazem polityczną rolę tego środowiska.

Nowy władca musiał przede wszystkim uspokoić wzburzone nastroje
ich jednocześnie do zawarcia małżeństwa.<br><br>Zwolennicy Batorego zwołali walny zjazd szlachty do Jędrzejowa, aby podkreślić prawomocność elekcji Anny i Stefana oraz strzec Krakowa przed Habsburgiem, a następnie udali się tłumnie do stolicy, aby tam czekać na elekta, po którego udało się do Siedmiogrodu uroczyste poselstwo.<br><br>Batory stanął w Krakowie w Wielkanoc 1576 r. Tydzień później 43-letni elekt poślubił starszą od siebie o 10 lat Annę, po czym oboje zostali ukoronowani.<br>Elekcja i koronacja Batorego były ogromnym sukcesem średniej szlachty skupionej wokół zasłużonego przywódcy ruchu egzekucyjnego, Sienickiego, potwierdzały zarazem polityczną rolę tego środowiska.<br><br>Nowy władca musiał przede wszystkim uspokoić wzburzone nastroje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego