Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
nim piękny okaz platana o obwodzie 600cm. Za Pożarowem rozpoczynają się lasy i jeziora. Jest to wsch. kraniec Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.
3km na pn. od Biezdrowa Wartosław nad Wartą, 6km na zach. od Wronek. W 1781 Łukasz Bniński na terenach wsi Biezdrowo lokował miasto Wartosław.
Podstawą jego rozwoju było sukiennictwo. Wraz z upadkiem sukiennictwa upadło i miasto, tracąc prawa miejskie w poł. XIXw. Kościół z 1785 pierwotnie drewniany, obecnie o ścianach częściowo murowanych, zbudowany na planie ośmioboku. Neogotycki d. zbór ewangelicki z pocz.
XXw. Wewnątrz ołtarz wczesnoklasycystyczny i kilka rzeźb barokowych. Na pd. zach. od wsi, przy drodze do Pożarowa położone jest
nim piękny okaz platana o obwodzie 600cm. Za Pożarowem rozpoczynają się lasy i jeziora. Jest to wsch. kraniec Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.<br> 3km na pn. od Biezdrowa Wartosław nad Wartą, 6km na zach. od Wronek. W 1781 Łukasz Bniński na terenach wsi Biezdrowo lokował miasto Wartosław.<br>Podstawą jego rozwoju było sukiennictwo. Wraz z upadkiem sukiennictwa upadło i miasto, tracąc prawa miejskie w poł. XIXw. Kościół z 1785 pierwotnie drewniany, obecnie o ścianach częściowo murowanych, zbudowany na planie ośmioboku. Neogotycki d. zbór ewangelicki z pocz.<br>XXw. Wewnątrz ołtarz wczesnoklasycystyczny i kilka rzeźb barokowych. Na pd. zach. od wsi, przy drodze do Pożarowa położone jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego