Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dzień Dobry
Nr: 02/03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
1910 r. w Kopenhadze, II Międzynarodowa Konferencja Kobiet Socjalistek ustanowiła tę datę Międzynarodowym Dniem Kobiet. Potem święto wprowadziły do oficjalnego kalendarza władze ZSSR. W Polsce Dzień Kobiet zaczął obowiązywać w 1948 r. Zastąpił w kalendarzu obchody ku czci bł. Wincentego Kadłubka, pierwszego kronikarza Polski.
PRL był okresem największej celebracji święta. Wyrażało się ono w organizowaniu szumnych, hucznych obchodów w zakładach pracy i urzędach państwowych. Ponieważ realny socjalizm charakteryzował się brakiem wszelkich towarów, kobiety obdarowywano praktycznymi upominkami, jak rajstopy, ubrania, kosmetyki. Niekiedy były to talony na dowolne artykuły. Powszechnym zwyczajem było wręczenie przez przełożonego czerwonego goździka.
Była też kawa i ciastka. Czasem organizowano
1910 r. w Kopenhadze, II Międzynarodowa Konferencja Kobiet Socjalistek ustanowiła tę datę Międzynarodowym Dniem Kobiet. Potem święto wprowadziły do oficjalnego kalendarza władze ZSSR. W Polsce Dzień Kobiet zaczął obowiązywać w 1948 r. Zastąpił w kalendarzu obchody ku czci bł. Wincentego Kadłubka, pierwszego kronikarza Polski.<br>PRL był okresem największej celebracji święta. Wyrażało się ono w organizowaniu szumnych, hucznych obchodów w zakładach pracy i urzędach państwowych. Ponieważ realny socjalizm charakteryzował się brakiem wszelkich towarów, kobiety obdarowywano praktycznymi upominkami, jak rajstopy, ubrania, kosmetyki. Niekiedy były to talony na dowolne artykuły. Powszechnym zwyczajem było wręczenie przez przełożonego czerwonego goździka.<br>Była też kawa i ciastka. Czasem organizowano
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego