Typ tekstu: Książka
Autor: Komar Michał
Tytuł: O obrotach losów i ciał
Rok: 1998
kamień, kij, kawałek sznurka lub szczoteczka do zębów. Ażeby doszło do zabójstwa, musi być co najmniej dwóch ludzi: ten, co zabija, i ten, co zostaje zabity. Takie są warunki podstawowe.
Rzecz jasna, zabójstwo jest zbrodnią potępianą we wszystkich kodeksach moralnych i karalną we wszystkich kodeksach prawnych, jakie ludzkość zdołała wytworzyć. Zabija się w przerażeniu i w nienawiści, to prawda. Ale zabija się też z radością. Historia kultury mogłaby być opisana właśnie tak: jako zbiór uzasadnień zbrodni przekonywających nas siłą rozumnej argumentacji, siłą wzniosłego ducha i siłą piękna.
Mordujemy się z przyjemnością. Con amore. Następnie z lubieżną satysfakcją przyglądamy się naszemu dziełu, by
kamień, kij, kawałek sznurka lub szczoteczka do zębów. Ażeby doszło do zabójstwa, musi być co najmniej dwóch ludzi: ten, co zabija, i ten, co zostaje zabity. Takie są warunki podstawowe.<br>Rzecz jasna, zabójstwo jest zbrodnią potępianą we wszystkich kodeksach moralnych i karalną we wszystkich kodeksach prawnych, jakie ludzkość zdołała wytworzyć. Zabija się w przerażeniu i w nienawiści, to prawda. Ale zabija się też z radością. Historia kultury mogłaby być opisana właśnie tak: jako zbiór uzasadnień zbrodni przekonywających nas siłą rozumnej argumentacji, siłą wzniosłego ducha i siłą piękna.<br>Mordujemy się z przyjemnością. &lt;foreign lang="lat"&gt;Con amore&lt;/&gt;. Następnie z lubieżną satysfakcją przyglądamy się naszemu dziełu, by
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego