Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
rozlewać, jak rozlewa się wino, gdy pachołek biegnie z pełnym dzbankiem.
- Niech mnie tylko ksiądz puści i da pełen dzban, to pokażę, jak można z nim biec i ani kropli nie uronić!
- Stój! - wrzasnął proboszcz widząc, że chłopak próbuje mu się wyrwać - stój!
- Ziemia nie stoi. Słońce stoi! Słońce stoi! Ziemia biega dokoła Słońca, jak ja dokoła księdza! - odpowiedział rozbawiony Leonardo, a nie mogąc uwolnić się z krzepkiego uścisku, zaczął rzeczywiście krążyć.
- Kto stoi? - zagrzmiał wielebny Lodovico. - Ksiądz stoi! - powtórzył chłopak, wyrwał się księdzu i skoczył do ucieczki. Ze zwinnością kota przesadził wysoki parkan i tyle go było widać.
- Błazen! Błazen
rozlewać, jak rozlewa się wino, gdy pachołek biegnie z pełnym dzbankiem. <br>- Niech mnie tylko ksiądz puści i da pełen dzban, to pokażę, jak można z nim biec i ani kropli nie uronić! <br>- Stój! - wrzasnął proboszcz widząc, że chłopak próbuje mu się wyrwać - stój! <br>- Ziemia nie stoi. Słońce stoi! Słońce stoi! Ziemia biega dokoła Słońca, jak ja dokoła księdza! - odpowiedział rozbawiony Leonardo, a nie mogąc uwolnić się z krzepkiego uścisku, zaczął rzeczywiście krążyć. <br>- Kto stoi? - zagrzmiał wielebny Lodovico. - Ksiądz stoi! - powtórzył chłopak, wyrwał się księdzu i skoczył do ucieczki. Ze zwinnością kota przesadził wysoki parkan i tyle go było widać. <br>- Błazen! Błazen
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!