Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
w chromatoforach, co szczególnie wyraźnie obserwuje się u ryb i płazów. Powstaje tutaj także drugi hormon - lipotropina, wpływająca na metabolizm tłuszczów.


Część nerwowa (ryc. 40, 44) ma unaczyniony zrąb, w którym leżą zróżnicowane komórki glejowe zwane pituicytami. Obserwacje poczynione w hodowli tkanek przemawiają za tym, że pituicyty są astrocytami protoplazmatycznymi. Zrąb stanowią wypustki pituicytów, włókna srebrochłonne oraz liczne bezrdzenne włókna nerwowe. W cytoplazmie pituicytów oraz między włóknami znajdują się ziarenka barwnika. W miąższu części nerwowej występują również ponadto twory o różnej wielkości w postaci bryłek o strukturze częściowo ziarnistej, częściowo zaś jednorodnej, zwane ciałkami neurosekrecyjnymi spichrzowymi (ryc. 43).
Przez twory te
w chromatoforach, co szczególnie wyraźnie obserwuje się u ryb i płazów. Powstaje tutaj także drugi hormon - lipotropina, wpływająca na metabolizm tłuszczów.<br><br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br>Część nerwowa (ryc. 40, 44) ma unaczyniony zrąb, w którym leżą zróżnicowane komórki glejowe zwane pituicytami. Obserwacje poczynione w hodowli tkanek przemawiają za tym, że pituicyty są astrocytami protoplazmatycznymi. Zrąb stanowią wypustki pituicytów, włókna srebrochłonne oraz liczne bezrdzenne włókna nerwowe. W cytoplazmie pituicytów oraz między włóknami znajdują się ziarenka barwnika. W miąższu części nerwowej występują również ponadto twory o różnej wielkości w postaci bryłek o strukturze częściowo ziarnistej, częściowo zaś jednorodnej, zwane ciałkami neurosekrecyjnymi spichrzowymi (ryc. 43).<br>Przez twory te
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego