Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
miastach ludność żydowska, odpływająca ze wsi ku większym ośrodkom, m.in. na skutek wydanych zakazów arendowania przez Żydów karczem wiejskich.
Na 450 miast i miasteczek Królestwa 90 korzystało z dawnych przywilejów o "nietolerowaniu Żydów", w ok. 30 miastach wolno było Żydom mieszkać tylko w wydzielonych "rewirach"; w samej Warszawie przyjezdny Żyd płacił osobny podatek od każdego dnia pobytu.
Wiele pomniejszych miasteczek, zwłaszcza we wschodniej części kraju, miało ludność przeważnie żydowską; w większych miastach zjawiskiem charakterystycznym stał się "rewir żydowski", w którym stłoczona rzesza kramarzy i rzemieślników, odziana w tradycyjne chałaty i jarmułki, z trudem utrzymywała się w pogoni za groszem.
Szybkiemu
miastach ludność żydowska, odpływająca ze wsi ku większym ośrodkom, m.in. na skutek wydanych zakazów arendowania przez Żydów karczem wiejskich.<br>Na 450 miast i miasteczek Królestwa 90 korzystało z dawnych przywilejów o "nietolerowaniu Żydów", w ok. 30 miastach wolno było Żydom mieszkać tylko w wydzielonych "rewirach"; w samej Warszawie przyjezdny Żyd płacił osobny podatek od każdego dnia pobytu.<br>Wiele pomniejszych miasteczek, zwłaszcza we wschodniej części kraju, miało ludność przeważnie żydowską; w większych miastach zjawiskiem charakterystycznym stał się "rewir żydowski", w którym stłoczona rzesza kramarzy i rzemieślników, odziana w tradycyjne chałaty i jarmułki, z trudem utrzymywała się w pogoni za groszem.<br>Szybkiemu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego