Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
stanowisk dotyczy charakteru arbitralnych decyzji podejmowanych przez osobę wnioskującą. W modelu Neymanowskim dowolność ta dotyczy zasady wyboru reguły wnioskowania. Można tę dowolność ograniczyć za pomocą aksjomatycznej charakterystyki racjonalności decyzji, ale całkowite jej wyeliminowanie jest niemożliwe. W modelu Bayesowskim wybór reguły wnioskowania pozbawiony jest jakiejkolwiek dowolności. Ingeruje ona natomiast w rozkładzie a priori, którego konkretna postać jest sprawą nieskrępowanej (w zasadzie) decyzji osoby wnioskującej.
Z punktu widzenia jednolitości teorii ujęcie Bayesowskie jest niewątpliwie bardziej atrakcyjne. Zwolennicy bayesizmu mogą z uzasadnieniem twierdzić, iż mają wspólną teorię, a tylko dane, które przyjmują (mianowicie rozkład a priori), uzależnione są od ich osobistego poglądu.
Przeciwnicy tego stanowiska
stanowisk dotyczy charakteru arbitralnych decyzji podejmowanych przez osobę wnioskującą. W modelu Neymanowskim dowolność ta dotyczy zasady wyboru reguły wnioskowania. Można tę dowolność ograniczyć za pomocą aksjomatycznej charakterystyki racjonalności decyzji, ale całkowite jej wyeliminowanie jest niemożliwe. W modelu Bayesowskim wybór reguły wnioskowania pozbawiony jest jakiejkolwiek dowolności. Ingeruje ona natomiast w rozkładzie a priori, którego konkretna postać jest sprawą nieskrępowanej (w zasadzie) decyzji osoby wnioskującej.<br> Z punktu widzenia jednolitości teorii ujęcie Bayesowskie jest niewątpliwie bardziej atrakcyjne. Zwolennicy bayesizmu mogą z uzasadnieniem twierdzić, iż mają wspólną teorię, a tylko dane, które przyjmują (mianowicie rozkład a priori), uzależnione są od ich osobistego poglądu.<br> Przeciwnicy tego stanowiska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!