Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
ujęć noża-narzędzia zbrodni obrazuje obsesję Rogożyna, trzykrotny powrót sytuacji wyjściowej - pytania o Nastazję - intensyfikuje i wyraża lęk Myszkina.
W połączeniu z manipulowaniem ostrością tworzy to klimat z pogranicza jawy i nierzeczywistości o niejasnej proweniencji.
Przypomnijmy, że "Nastazja" Wajdy nie jest pierwszą japońską wersją "Idioty" Dostojewskiego.
Ponad czterdzieści lat temu adaptował "Idiotę" na ekran Akira Kurosawa, starając się fotografowaniem śnieżnego pejzażu i muzyką wzorowaną na rosyjskiej przybliżyć do klimatu oryginału.
Francuski krytyk, Farroth Gaffary, napisał o ostatniej scenie filmu - tej, która jest podstawą "Nastazji" - że mogłaby być zagrana tylko przez Japończyków lub Rosjan, to znaczy ludzi, którzy nie lękają się przesady
ujęć noża-narzędzia zbrodni obrazuje obsesję Rogożyna, trzykrotny powrót sytuacji wyjściowej - pytania o Nastazję - intensyfikuje i wyraża lęk Myszkina.<br>W połączeniu z manipulowaniem ostrością tworzy to klimat z pogranicza jawy i nierzeczywistości o niejasnej proweniencji.<br>Przypomnijmy, że "Nastazja" Wajdy nie jest pierwszą japońską wersją "Idioty" Dostojewskiego.<br>Ponad czterdzieści lat temu adaptował "Idiotę" na ekran Akira Kurosawa, starając się fotografowaniem śnieżnego pejzażu i muzyką wzorowaną na rosyjskiej przybliżyć do klimatu oryginału.<br>Francuski krytyk, Farroth Gaffary, napisał o ostatniej scenie filmu - tej, która jest podstawą "Nastazji" - że mogłaby być zagrana tylko przez Japończyków lub Rosjan, to znaczy ludzi, którzy nie lękają się przesady
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!