Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
na takich, którzy go kochają, i na takich, którzy go nienawidzą. Tolkien raz przeczytany nikogo nie zostawia obojętnym. Ktoś ładnie powiedział, że wielokrotnie oddawaliśmy honory odkrywcom i eksploratorom, złodziejom maszerującym pod sztandarami imperium. Najwyższy czas wyrazić hołd poszukiwaczom i kolonizatorom marzeń. Tolkien zrehabilitował fantazję. Przed nim czyniono to pod przykrywką alegorii czy marzeń sennych. On powiedział krótko: dla kreacji literackiej nie ma granic.
Tolkien uważał się za chrześcijanina, czego konsekwencją - jak mówią krytycy - jest rozwinięcie przez niego filozofii mitu.
Jest to dla niego rzecz wtórna. Z równą dezynwolturą sięgał do mitów mających korzenie pogańskie.
Ale mit był dla niego sposobem wyrażenia
na takich, którzy go kochają, i na takich, którzy go nienawidzą. &lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; raz przeczytany nikogo nie zostawia obojętnym. Ktoś ładnie powiedział, że wielokrotnie oddawaliśmy honory odkrywcom i eksploratorom, złodziejom maszerującym pod sztandarami imperium. Najwyższy czas wyrazić hołd poszukiwaczom i kolonizatorom marzeń. &lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; zrehabilitował fantazję. Przed nim czyniono to pod przykrywką alegorii czy marzeń sennych. On powiedział krótko: dla kreacji literackiej nie ma granic.&lt;/&gt;<br>&lt;who1&gt;&lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; uważał się za chrześcijanina, czego konsekwencją - jak mówią krytycy - jest rozwinięcie przez niego filozofii mitu.&lt;/&gt;<br>&lt;who2&gt;Jest to dla niego rzecz wtórna. Z równą dezynwolturą sięgał do mitów mających korzenie pogańskie.&lt;/&gt;<br>&lt;who1&gt;Ale mit był dla niego sposobem wyrażenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!