Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2918
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
bohaterowie konstruują skomplikowane maski, manekiny i maszyny, służące im następnie do zaspokajania skrywanych fantazji erotycznych.
Vankmajer wciela w życie swoje wizje, uprawiając też grafikę, collage i rzeźbę. Pytany o związki z innymi wielkimi przedstawicielami czechosłowackiego filmu animowanego, Jiżym Trnką czy Karelem Zemanem, odpowiada, że nigdy nie uważał się wyłącznie za animatora. Jest surrealistą, wypowiada się w różnych mediach. A surrealizm to nie styl, lecz sposób widzenia rzeczywistości. Inni animatorzy tworzą iluzje, jego interesuje "brutalna rzeczywistość", skrywana często pod maską pozorów. ˇVankmajer tę maskę uchyla, pokazuje demony, które zamieszkują naszą podświadomość.

Łagodna drastyczność
Niektórzy krytycy zarzucają mu, że epatuje okropnościami. Artysta odpowiada
bohaterowie konstruują skomplikowane maski, manekiny i maszyny, służące im następnie do zaspokajania skrywanych fantazji erotycznych.<br>&lt;name type="person"&gt;Vankmajer&lt;/&gt; wciela w życie swoje wizje, uprawiając też grafikę, collage i rzeźbę. Pytany o związki z innymi wielkimi przedstawicielami czechosłowackiego filmu animowanego, &lt;name type="person"&gt;Jiżym Trnką&lt;/&gt; czy &lt;name type="person"&gt;Karelem Zemanem&lt;/&gt;, odpowiada, że nigdy nie uważał się wyłącznie za animatora. Jest surrealistą, wypowiada się w różnych mediach. A surrealizm to nie styl, lecz sposób widzenia rzeczywistości. Inni animatorzy tworzą iluzje, jego interesuje "brutalna rzeczywistość", skrywana często pod maską pozorów. ˇ&lt;name type="person"&gt;Vankmajer&lt;/&gt; tę maskę uchyla, pokazuje demony, które zamieszkują naszą podświadomość.<br><br>&lt;tit1&gt;Łagodna drastyczność&lt;/&gt;<br>Niektórzy krytycy zarzucają mu, że epatuje okropnościami. Artysta odpowiada
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego