Typ tekstu: Książka
Autor: Jankiewicz Leszek S.
Tytuł: Regulatory wzrostu i rozwoju roślin
Rok: 1997
komórki rośliny same produkują enzymy oddzielające fragmenty ich ścian i ścian komórek zdrowych. Fragmenty te służą następnie jako wywoływacze fitoaleksyn [45]. Podobny mechanizm może działać w przypadku uszkodzenia komórek przez wirusy.
W ostatnich latach dużego znaczenia, zwłaszcza w produkcji szklarniowej, nabiera "bakteryzacja" polegająca na sztucznej kolonizacji nasion i korzeni bakteriami-antagonistami patogenów roślin. Bakteryzacja może także powodować zwiększoną produkcję fitoaleksyn. Na przykład po bakteryzacji korzeni goździka przez Pseudomonas sp. stwierdzono zwiększoną reakcję obronną roślin przeciwko fuzariozie naczyniowej. Wytłumaczeniem była większa synteza i akumulacja fitoaleksyn [50].
Prace nad fitoaleksynami przechodzą obecnie z fazy opisowej, w której poznawano czynne związki chemiczne i szlaki
komórki rośliny same produkują enzymy oddzielające fragmenty ich ścian i ścian komórek zdrowych. Fragmenty te służą następnie jako wywoływacze fitoaleksyn [45]. Podobny mechanizm może działać w przypadku uszkodzenia komórek przez wirusy. <br>W ostatnich latach dużego znaczenia, zwłaszcza w produkcji szklarniowej, nabiera "&lt;orig&gt;bakteryzacja&lt;/&gt;" polegająca na sztucznej kolonizacji nasion i korzeni bakteriami-antagonistami patogenów roślin. Bakteryzacja może także powodować zwiększoną produkcję fitoaleksyn. Na przykład po &lt;orig&gt;bakteryzacji&lt;/&gt; korzeni goździka przez Pseudomonas sp. stwierdzono zwiększoną reakcję obronną roślin przeciwko fuzariozie naczyniowej. Wytłumaczeniem była większa synteza i akumulacja fitoaleksyn [50].<br>Prace nad fitoaleksynami przechodzą obecnie z fazy opisowej, w której poznawano czynne związki chemiczne i szlaki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego