Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Młody Technik
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1971
jeśli wzbudzić w nim drgania ultradźwiękowe - zmieni się jego współczynnik załamania i przechodzący przez kryształ promień odchyli się. Co prawda, rezultaty doświadczeń są na razie skromne: kryształ o objętości 1 cm3 wytwarza na ekranie obraz złożony tylko z 70 linii. Ale przecież... obrazy pierwszych telewizorów zawierały jedynie 30 linii!
(wit-ar)
BŁONY FOTOGRAFICZNE BEZ EMULSJI
W Instytucie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku I. Jermolenko, W. Komar i G. Sawostenko wynaleźli sposób nadawania właściwości światłoczułych celulozie, w procesie jej częściowego utlenienia. Wynalazek umożliwia stosowanie, nie pokrytego warstwą światłoczułą celulozowego podłoża błon fotograficznych.
W toku przeprowadzonych prac uzyskano celulozową
jeśli wzbudzić w nim drgania ultradźwiękowe - zmieni się jego współczynnik załamania i przechodzący przez kryształ promień odchyli się. Co prawda, rezultaty doświadczeń są na razie skromne: kryształ o objętości 1 cm&lt;hi rend="upper"&gt;3&lt;/&gt; wytwarza na ekranie obraz złożony tylko z 70 linii. Ale przecież... obrazy pierwszych telewizorów zawierały jedynie 30 linii!<br>&lt;au&gt;(wit-ar)&lt;/au&gt; &lt;page nr=32&gt;<br>&lt;tit&gt;BŁONY FOTOGRAFICZNE BEZ EMULSJI&lt;/tit&gt;<br>W Instytucie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku I. Jermolenko, W. Komar i G. Sawostenko wynaleźli sposób nadawania właściwości światłoczułych celulozie, w procesie jej częściowego utlenienia. Wynalazek umożliwia stosowanie, nie pokrytego warstwą światłoczułą celulozowego podłoża błon fotograficznych.<br>W toku przeprowadzonych prac uzyskano celulozową
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego