Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
Trzeba ochraniać człowieka i tak jak "nie kradnij", tak i przykazanie dotyczące ochrony życia winno być obwarowane ochroną prawną.
Pamiętajmy zarazem, że sprawa aborcji nie jest tylko problemem indywidualnym. Jest to zarazem udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytanie o podstawy istnienia społeczeństwa: kto może przyjmować i wykluczać z ludzkiej wspólnoty? Czy arbitralny wyrok pojedynczej osoby może o tym decydować? I pozytywna odpowiedź na to ostatnie pytanie jest coraz powszechniej udzielana. Świadczy o tym choćby narastające poparcie dla eutanazji, początkowo dobrowolnej, a potem - pokazuje to zwłaszcza praktyka Holandii - niedobrowolnej. Oznacza to, że fundamenty filozofii politycznej naszych czasów wspierają indywidualizm i egoizm.
Biografowie Jana
Trzeba ochraniać człowieka i tak jak "nie kradnij", tak i przykazanie dotyczące ochrony życia winno być obwarowane ochroną prawną.<br>Pamiętajmy zarazem, że sprawa aborcji nie jest tylko problemem indywidualnym. Jest to zarazem udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytanie o podstawy istnienia społeczeństwa: kto może przyjmować i wykluczać z ludzkiej wspólnoty? Czy arbitralny wyrok pojedynczej osoby może o tym decydować? I pozytywna odpowiedź na to ostatnie pytanie jest coraz powszechniej udzielana. Świadczy o tym choćby narastające poparcie dla eutanazji, początkowo dobrowolnej, a potem - pokazuje to zwłaszcza praktyka Holandii - niedobrowolnej. Oznacza to, że fundamenty filozofii politycznej naszych czasów wspierają indywidualizm i egoizm.<br>Biografowie Jana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego