Typ tekstu: Książka
Autor: Basztura Czesław
Tytuł: Komputerowe systemy diagnostyki akustycznej
Rok: 1996
zaburzeń artykulacji, zwanych dysartrią.
Poszczególne typy zaburzeń wymowy o charakterze dysartrycznym mają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich rozpoznanie słuchowe.
1. Dysartria móżdżkowa cechuje się niewyraźną, "niedbałą" artykulacją oraz skandowanym charakterem wymowy.
2. Dysartria opuszkowa słuchowo objawia się wyraźnym przydźwiękiem nosowym, jest jakby "zamazana", w skrajnym przypadku dźwięki nie są artykułowane (anartria). Stan ten powstaje na skutek uszkodzenia nerwów artykulacyjnych względnie ich macierzystych komórek, tzw. jąder w opuszce, czyli rdzeniu przedłużonym.
3. Dysartria pozapiramidowa charakteryzuje się tym, że mowa jest cicha, "drżąca", czasem niewyraźna i zwykle przyspieszona.
4. Dysartria w miastenii powoduje charakterystyczną nużliwość mięśni artykulacyjnych w miarę mówienia. Mowa jest
zaburzeń artykulacji, zwanych dysartrią.<br>Poszczególne typy zaburzeń wymowy o charakterze dysartrycznym mają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich rozpoznanie słuchowe.<br>1. Dysartria móżdżkowa cechuje się niewyraźną, "niedbałą" artykulacją oraz skandowanym charakterem wymowy.<br>2. Dysartria opuszkowa słuchowo objawia się wyraźnym przydźwiękiem nosowym, jest jakby "zamazana", w skrajnym przypadku dźwięki nie są artykułowane (anartria). Stan ten powstaje na skutek uszkodzenia nerwów artykulacyjnych względnie ich macierzystych komórek, tzw. jąder w opuszce, czyli rdzeniu przedłużonym.<br>3. Dysartria pozapiramidowa charakteryzuje się tym, że mowa jest cicha, "drżąca", czasem niewyraźna i zwykle przyspieszona.<br>4. Dysartria w miastenii powoduje charakterystyczną nużliwość mięśni artykulacyjnych w miarę mówienia. Mowa jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego