Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 30
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Jagiellońskiego. Wszyscy informatorzy i współpracownicy zostaną wymienieni w publikacji.
Autorzy słownika proszą o udzielanie informacji gwarą - po swojymu. Mogą być one podawane w formie opowieści lub listy. Poniżej podajemy tematy, którymi zainteresowani są naukowcy.
1. Miary
- dawne miary powierzchni pola (od najmniejszej do największej - w przeliczeniu na dzisiejsze hektary i ary)
- miary objętości płynów, zboża, mąki, itp. (w przeliczeniu na litry lub kilogramy). Co to jest mieco, ćwiyrtnik, miarka, holwa?
- Jak mierzy się objętość kamieni, drzewa?
- Jak mierzy się płótno? Co to jest ryf, kąsek?
2. Budowa domu
- Nazwy części domu drewnianego, poszczególnych belek (od podwaliny po kalenicę).
- Wyposażenie dawnego domu
Jagiellońskiego. Wszyscy informatorzy i współpracownicy zostaną wymienieni w publikacji.<br>Autorzy słownika proszą o udzielanie informacji gwarą - po &lt;dialect&gt;swojymu&lt;/&gt;. Mogą być one podawane w formie opowieści lub listy. Poniżej podajemy tematy, którymi zainteresowani są naukowcy.<br>1. Miary<br>- dawne miary powierzchni pola (od najmniejszej do największej - w przeliczeniu na dzisiejsze hektary i ary)<br>- miary objętości płynów, zboża, mąki, itp. (w przeliczeniu na litry lub kilogramy). Co to jest &lt;dialect&gt;mieco, ćwiyrtnik, miarka, holwa&lt;/&gt;?<br>- Jak mierzy się objętość kamieni, drzewa?<br>- Jak mierzy się płótno? Co to jest &lt;dialect&gt;ryf, kąsek&lt;/&gt;?<br>2. Budowa domu<br>- Nazwy części domu drewnianego, poszczególnych belek (od podwaliny po kalenicę).<br>- Wyposażenie dawnego domu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego