Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 8
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
Bruck).

32. Konserwatywni rewolucjoniści nie ustają w walce przeciw "bladej straży tylnej Oświecenia" (Ernst Jünger). Spengler w "Latach rozstrzygnięć" pisał: "Racjonalizm jest w gruncie rzeczy niczym innym jak krytyką, a krytyk jest przeciwieństwem twórcy: kroi i składa na powrót: poczęcie i narodziny są mu obce. Dlatego jego dzieło jest sztuczne, bez życia i zabija, gdy spotka się z rzeczywistym życiem".

33. Pod pewnymi względami ideologia konserwatywnych rewolucjonistów wykazuje podobieństwo do ideologii francuskiego faszyzmu, tak jak przedstawia to izraelski badacz Zeev Sternhell w swojej bardzo dobrej i obiektywnej książce "Ani prawica, ani lewica. Faszystowska ideologia we Francji" (Paryż 1983).
Tomasz GabiśKonflikt jest
Bruck).<br><br> 32. Konserwatywni rewolucjoniści nie ustają w walce przeciw "bladej straży tylnej Oświecenia" (Ernst Jünger). Spengler w "Latach rozstrzygnięć" pisał: &lt;q&gt;"Racjonalizm jest w gruncie rzeczy niczym innym jak krytyką, a krytyk jest przeciwieństwem twórcy: kroi i składa na powrót: poczęcie i narodziny są mu obce. Dlatego jego dzieło jest sztuczne, bez życia i zabija, gdy spotka się z rzeczywistym życiem"&lt;/&gt;.<br><br> 33. Pod pewnymi względami ideologia konserwatywnych rewolucjonistów wykazuje podobieństwo do ideologii francuskiego faszyzmu, tak jak przedstawia to izraelski badacz Zeev Sternhell w swojej bardzo dobrej i obiektywnej książce "Ani prawica, ani lewica. Faszystowska ideologia we Francji" (Paryż 1983).<br>&lt;au&gt; Tomasz Gabiś&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="art"&gt;<br><br>&lt;intro&gt; Konflikt jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego