Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
myśli filozoficznej, rozwój nauki, zdobywanie wiedzy, wzrastanie w mądrości - to wszystko procesy społeczne. Biorąc w nich udział, istotnie zależymy od innych ludzi; bez nich bylibyśmy zawsze na początku. Ale i tutaj - dokładnie tak samo jak w stosunku do siebie - nigdy nie możemy rozstawać się z sitem zdrowej krytyki. Zdrowej czyli bezstronnej, to znaczy nie osądzającej człowieka, który mówi, lecz argumenty, jakie przedstawia; krytyki, starającej się - w imię uczciwości i bezstronności - zrozumieć człowieka, z którego argumentami nie może się zgodzić.
Brak krytycyzmu - w stosunku do siebie i w stosunku do innych - prowadzi do irracjonalizmu, a irracjonalizm jest kłamstwem filozofii.
Niektórzy filozofowie, mając
myśli filozoficznej, rozwój nauki, zdobywanie wiedzy, wzrastanie w mądrości - to wszystko procesy społeczne. Biorąc w nich udział, istotnie zależymy od innych ludzi; bez nich bylibyśmy zawsze na początku. Ale i tutaj - dokładnie tak samo jak w stosunku do siebie - nigdy nie możemy rozstawać się z sitem zdrowej krytyki. Zdrowej czyli bezstronnej, to znaczy nie osądzającej człowieka, który mówi, lecz argumenty, jakie przedstawia; krytyki, starającej się - w imię uczciwości i bezstronności - zrozumieć człowieka, z którego argumentami nie może się zgodzić.<br>Brak krytycyzmu - w stosunku do siebie i w stosunku do innych - prowadzi do irracjonalizmu, a irracjonalizm jest kłamstwem filozofii.<br>Niektórzy filozofowie, mając
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!