Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
w morzach, do których rzeki spłukują biogeny z lądów, i nad stokami kontynentalnymi, gdzie wznoszące prądy (upwellings) dostarczają biogenów z dna oceanicznego. Reszta toni oceanów nawet dziś, kiedy organizmy osiągnęły nadzwyczajne zdolności wykorzystywania przestrzeni życiowej, jest pustynią.
Globalna produkcja biologiczna (zatem i produkcja skamieniałości) jest funkcją rozległości obszarów zasobnych w biogeny. Każdy z nich jest ponadto zróżnicowany wewnętrznie na różnej rangi i wielkości ekosystemy, z których każdy może zawierać odmienną biocenozę (ryc. 4.7). Liczba gatunków jest więc również zależna od rozległości obszarów o dostatecznym dopływie biogenów i warunkach sprzyjających życiu.
Powierzchnia mórz szelfowych zmieniała się w dziejach Ziemi w zależności
w morzach, do których rzeki spłukują biogeny z lądów, i nad stokami kontynentalnymi, gdzie wznoszące prądy (upwellings) dostarczają biogenów z dna oceanicznego. Reszta toni oceanów nawet dziś, kiedy organizmy osiągnęły nadzwyczajne zdolności wykorzystywania przestrzeni życiowej, jest pustynią.<br>Globalna produkcja biologiczna (zatem i produkcja skamieniałości) jest funkcją rozległości obszarów zasobnych w biogeny. Każdy z nich jest ponadto zróżnicowany wewnętrznie na różnej rangi i wielkości ekosystemy, z których każdy może zawierać odmienną biocenozę (ryc. 4.7). Liczba gatunków jest więc również zależna od rozległości obszarów o dostatecznym dopływie biogenów i warunkach sprzyjających życiu.<br>Powierzchnia mórz szelfowych zmieniała się w dziejach Ziemi w zależności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego