Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Jadwiga. Wypisano wiele atramentu na temat wybujałej ambicji Włoszki rodem z Bari, tak niezgodnej ze staropolską wizją kobiety uległej i pomocnej.
Ślub z Zygmuntem I odbył się 18 kwietnia 1518 r. Krakowie. Oczarowany nocą poślubną król słał przepiękne dary i szczerze ją pokochał. Ale już po kilku latach z pięknej blondynki o czarnej oprawie oczu Bona przemieniła się w apodyktyczną matronę tyranizującą otoczenie. Opisywane przez Giovanniego Marsupinego wybuchy złości królowej, jej płacze, drapanie twarzy i szarpanie włosów, rzucanie się na ziemię nawet przed królem jako żywo przypominają klasyczne napady histerii, a może i psychozy.

Jak pisał kanclerz Krzysztof Szydłowiecki, wzięcie pod
Jadwiga. Wypisano wiele atramentu na temat wybujałej ambicji Włoszki rodem z Bari, tak niezgodnej ze staropolską wizją kobiety uległej i pomocnej.<br>Ślub z Zygmuntem I odbył się 18 kwietnia 1518 r. Krakowie. Oczarowany nocą poślubną król słał przepiękne dary i szczerze ją pokochał. Ale już po kilku latach z pięknej blondynki o czarnej oprawie oczu Bona przemieniła się w apodyktyczną matronę tyranizującą otoczenie. Opisywane przez Giovanniego Marsupinego wybuchy złości królowej, jej płacze, drapanie twarzy i szarpanie włosów, rzucanie się na ziemię nawet przed królem jako żywo przypominają klasyczne napady histerii, a może i psychozy.<br><br>Jak pisał kanclerz Krzysztof Szydłowiecki, wzięcie pod
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego