Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
o Husie, głosił błędne poglądy, to jest gotów je odwołać. Rektor poprzestał na tym wyjaśnieniu i zostawił go na katedrze.
Nie uchroniło to jednak Bogucickiego od różnorakich przykrości.
Kręgi ortodoksyjne żądały nie tylko zwolnienia go ze stanowiska profesora, ale i pozbawienia funkcji kapłańskich, a nawet wygnania z Polski jako "wielkiego bluźniercy". Mimo to na emeryturę przeszedł dopiero w roku 1797, a więc na rok przed śmiercią.
Gdyby kiedykolwiek wszczęto proces beatyfikacyjny Jana Husa, do jego akt należałoby załączyć omawiany wykład pod nader uczenie brzmiącym tytułem: "Dysertacja. Uwagi nad niektórymi znakomitszymi dziejami (...) w wieku XV Kościoła przypadłymi".

Bolszewicki święty
Uczniowie szkoły radzieckiej
o Husie, głosił błędne poglądy, to jest gotów je odwołać. Rektor poprzestał na tym wyjaśnieniu i zostawił go na katedrze.<br>Nie uchroniło to jednak Bogucickiego od różnorakich przykrości.<br>Kręgi ortodoksyjne żądały nie tylko zwolnienia go ze stanowiska profesora, ale i pozbawienia funkcji kapłańskich, a nawet wygnania z Polski jako "wielkiego bluźniercy". Mimo to na emeryturę przeszedł dopiero w roku 1797, a więc na rok przed śmiercią.<br>Gdyby kiedykolwiek wszczęto proces beatyfikacyjny Jana Husa, do jego akt należałoby załączyć omawiany wykład pod nader uczenie brzmiącym tytułem: "Dysertacja. Uwagi nad niektórymi znakomitszymi dziejami (...) w wieku XV Kościoła przypadłymi".<br><br>&lt;page nr=207&gt; &lt;tit&gt;Bolszewicki święty&lt;/&gt;<br> Uczniowie szkoły radzieckiej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego