Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
Jak wiadomo z elementarnego kursu mechaniki kwantowej, prawdopodobieństwo przejścia między dwoma stanami cząsteczki, wywołanego przez to oddziaływanie, jest proporcjonalne do kwadratu elementu macierzowego momentu dipolowego, traktowanego jako operator kwantowy:

Przedstawiając, zgodnie z przybliżeniem Borna-Oppenheimera, funkcje falowe obu stanów w postaci iloczynów funkcji elektronowej, oscylacyjnej i rotacyjnej, otrzymujemy .
W powyższej całce oznaczają odpowiednio elementy objętości w przestrzeni współrzędnych elektronowych i jądrowych. Ponieważ moment dipolowy jąder nie zależy od współrzędnych elektronów, można uporządkować wyrażenie w następujący sposób:

Dla każdego z rozważanych rodzajów widm cząsteczkowych to złożone wyrażenie ulega istotnemu uproszczeniu. Jeśli mamy do czynienia z przejściem pomiędzy różnymi stanami elektronowymi (widmo elektronowe
Jak wiadomo z elementarnego kursu mechaniki kwantowej, prawdopodobieństwo przejścia między dwoma stanami cząsteczki, wywołanego przez to oddziaływanie, jest proporcjonalne do kwadratu elementu macierzowego momentu dipolowego, traktowanego jako operator kwantowy:<br>&lt;gap&gt;<br>Przedstawiając, zgodnie z przybliżeniem Borna-Oppenheimera, funkcje falowe obu stanów w postaci iloczynów funkcji elektronowej, oscylacyjnej i rotacyjnej, otrzymujemy &lt;gap&gt;.<br>W powyższej całce &lt;gap&gt; oznaczają odpowiednio elementy objętości w przestrzeni współrzędnych elektronowych i jądrowych. Ponieważ moment dipolowy jąder &lt;gap&gt; nie zależy od współrzędnych elektronów, można uporządkować wyrażenie w następujący sposób: &lt;gap&gt;<br><br>Dla każdego z rozważanych rodzajów widm cząsteczkowych to złożone wyrażenie ulega istotnemu uproszczeniu. Jeśli mamy do czynienia z przejściem pomiędzy różnymi stanami elektronowymi (widmo elektronowe
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!