Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
przeciwieństwie do niwelatorów klasycznych, obraz nieodwrócony z zachowaniem zgodności stron. W związku z tym opis łaty widoczny w polu widzenia lunety przebiega z dołu do góry (rys. 2.35c).
Łaty niwelacyjne
W niwelacji geometrycznej używamy łat drewnianych o długości 2, 3 lub 4 m. Podziałka łat jest wykonana w odstępach centymetrowych. Decymetry i metry na łatach zaznaczone są kreskami i stosownie opisane (rys. 2.36a).
Do pionowego ustawienia łaty służy libella pudełkowa (rys. 2.36c). W czasie pomiaru łatę ustawia się na reperach (znakach wysokościowych) i w punktach pośrednich na podstawkach żelaznych, zwanych żabkami (rys. 2.36b) lub na palikach.
Sprawdzenie
przeciwieństwie do niwelatorów klasycznych, obraz nieodwrócony z zachowaniem zgodności stron. W związku z tym opis łaty widoczny w polu widzenia lunety przebiega z dołu do góry (rys. 2.35c).<br>&lt;tit&gt;Łaty niwelacyjne&lt;/&gt;<br>W niwelacji geometrycznej używamy łat drewnianych o długości 2, 3 lub 4 m. Podziałka łat jest wykonana w odstępach centymetrowych. Decymetry i metry na łatach zaznaczone są kreskami i stosownie opisane (rys. 2.36a).<br>Do pionowego ustawienia łaty służy libella pudełkowa (rys. 2.36c). W czasie pomiaru łatę ustawia się na reperach (znakach wysokościowych) i w punktach pośrednich na podstawkach żelaznych, zwanych &lt;HI rend="italic"&gt;żabkami&lt;/HI&gt; (rys. 2.36b) lub na palikach.<br>&lt;tit&gt;Sprawdzenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego