Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Janicki usprawiedliwiał się przed Kmitą z zaniedbania obowiązków poety dworskiego, Kochanowski opuścił dwór, by chronić własną niezależność.

III. WCZESNA LITERATURA
HUMANISTYCZNA

1. WCZESNA POEZJA ŁACIŃSKA

Wyznaczyć granicę między średniowieczem a renesansem nie jest rzeczą łatwą. Z przyczyn, o których była mowa w poprzednich rozdziałach, a więc ze względu na ewolucyjny charakter przemian koncepcji człowieka i równie stopniowe przekształcenia języka jako tworzywa artystycznego, trudno odpowiedzieć na pytanie, kto był w Polsce pierwszym pisarzem renesansowym. Wszelkie formuły o "ojcu literatury polskiej" są tylko efektownymi metaforami na jubileuszowy użytek.
Natomiast stosunkowo łatwo jest wyznaczyć początki poezji humanistycznej w języku łacińskim. Można bowiem za kryterium
Janicki usprawiedliwiał się przed Kmitą z zaniedbania obowiązków poety dworskiego, Kochanowski opuścił dwór, by chronić własną niezależność.<br><br>&lt;tit&gt;III. WCZESNA LITERATURA<br>HUMANISTYCZNA&lt;/&gt;<br><br>&lt;tit&gt;1. WCZESNA POEZJA ŁACIŃSKA&lt;/&gt;<br><br>Wyznaczyć granicę między średniowieczem a renesansem nie jest rzeczą łatwą. Z przyczyn, o których była mowa w poprzednich rozdziałach, a więc ze względu na ewolucyjny charakter przemian koncepcji człowieka i równie stopniowe przekształcenia języka jako tworzywa artystycznego, trudno odpowiedzieć na pytanie, kto był w Polsce pierwszym pisarzem renesansowym. Wszelkie formuły o "ojcu literatury polskiej" są tylko efektownymi metaforami na jubileuszowy użytek.<br>Natomiast stosunkowo łatwo jest wyznaczyć początki poezji humanistycznej w języku łacińskim. Można bowiem za kryterium
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego