Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1952-1954
zgrzytać, żeby być pięknym; to on przypominał nam sens konstrukcji obrazu, akcentując ją w tamtym okresie gwałtownie, to on potem w dalszym swoim rozwoju uczył, że klasycy posiadali tę konstrukcję w nie mniejszym stopniu, tylko że ją skrywali (cacher la construction), i zmuszał nas do zastanawiania się nad sztuką, która "chowała konstrukcję" zamiast ją forsować, i poprzez najcichsze odcienie delikatną degradacją barw osiągała to, do czegośmy dążyli przez kontrastowanie gwałtowne.
Na czym polega odwaga: wybrać kierunek, powziąć decyzję samotnie, być gotowym iść w każdej chwili przeciw prądowi, jeżeli wizja, jeżeli namiętność malarska tego żąda. Derain dał świadectwo tej odwagi.
Mimo woli
zgrzytać, żeby być pięknym; to on przypominał nam sens konstrukcji obrazu, akcentując ją w tamtym okresie gwałtownie, to on potem w dalszym swoim rozwoju uczył, że klasycy posiadali tę konstrukcję w nie mniejszym stopniu, tylko że ją skrywali (cacher la construction), i zmuszał nas do zastanawiania się nad sztuką, która "chowała konstrukcję" zamiast ją forsować, i poprzez najcichsze odcienie delikatną degradacją barw osiągała to, do czegośmy dążyli przez kontrastowanie gwałtowne.<br>Na czym polega odwaga: wybrać kierunek, powziąć decyzję samotnie, być gotowym iść w każdej chwili przeciw prądowi, jeżeli wizja, jeżeli namiętność malarska tego żąda. Derain dał świadectwo tej odwagi.<br>Mimo woli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego