Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
klęskami i kataklizmami, na które był narażony, przeciw którym broni. się modlitwą. Ogień, grad, woda, huragan mogły przecież w jednej chwili strawić cały jego dobytek.
Krzyże i kapliczki znaczyły miejsca walk, groby powstańców. Właśnie to połączenie tradycji patriotycznej z religijną sprawiło, że zaborcy tak zaciekle je niszczyli. Ludność, kiedy mogła, chowała je w zaroślach i lasach, podobnie jak wojskowe sztandary i odznaki. To samo działo się po wrześniu 1939 r.
Kapliczki i krzyże stawiano przy domach, u wylotów dróg wiodących ze wsi, nad wodą, na polach,

skrzyżowaniach traktów, a nawet w środku lasu. "Takie postępowanie interpretowano w kategorii przestrzeni świętej i
klęskami i kataklizmami, na które był narażony, przeciw którym broni. się modlitwą. Ogień, grad, woda, huragan mogły przecież w jednej chwili strawić cały jego dobytek. <br>Krzyże i kapliczki znaczyły miejsca walk, groby powstańców. Właśnie to połączenie tradycji patriotycznej z religijną sprawiło, że zaborcy tak zaciekle je niszczyli. Ludność, kiedy mogła, chowała je w zaroślach i lasach, podobnie jak wojskowe sztandary i odznaki. To samo działo się po wrześniu 1939 r. <br>Kapliczki i krzyże stawiano przy domach, u wylotów dróg wiodących ze wsi, nad wodą, na polach, <br>&lt;page nr=29&gt; <br>skrzyżowaniach traktów, a nawet w środku lasu. &lt;q&gt;"Takie postępowanie interpretowano w kategorii przestrzeni świętej i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego