Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Pani
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
szpiegiem. Powiedzmy jednak od razu, że nigdy nie popełni zbrodni pospolitej i wulgarnej, ani banalnej, tchórzliwej zdrady. Karolina ma królewski wymiar i takie też są jej złe czyny.
Kiedy neapolitańska królowa wyręczała małżonka w rządzeniu państwem, inna Karolina - obdarzona rzecz jasna "anielską urodą" - chodziła do klasztornej szkoły i robiła wrażenie cichego, zamkniętego w sobie dziewczęcia Ale były to czasy zbyt burzliwe, by ciekawa świata Karolina mogła poprzestać na lekturze świątobliwych ksiąg.
(Na marginesie dodajmy, że choć było dwunastu świętych i błogosławionych Karolów, to ani jednej Karoliny wyniesionej na ołtarze).
Nawet na prowincje docierały pisma J. J. Rousseau, paszkwile Woltera, bibuła rewolucyjna
szpiegiem. Powiedzmy jednak od razu, że nigdy nie popełni zbrodni pospolitej i wulgarnej, ani banalnej, tchórzliwej zdrady. Karolina ma królewski wymiar i takie też są jej złe czyny.<br> Kiedy neapolitańska królowa wyręczała małżonka w rządzeniu państwem, inna Karolina - obdarzona rzecz jasna "anielską urodą" - chodziła do klasztornej szkoły i robiła wrażenie cichego, zamkniętego w sobie dziewczęcia Ale były to czasy zbyt burzliwe, by ciekawa świata Karolina mogła poprzestać na lekturze świątobliwych ksiąg.<br> (Na marginesie dodajmy, że choć było dwunastu świętych i błogosławionych Karolów, to ani jednej Karoliny wyniesionej na ołtarze).<br> Nawet na prowincje docierały pisma J. J. Rousseau, paszkwile Woltera, bibuła rewolucyjna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego