Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Aura
Nr: 12
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
i podstawowe zasady postępowania konserwatorskiego przy zabezpieczeniu i konserwacji zabytkowych wyrobisk oraz znajdujących się w kopalni dzieł sztuki i urządzeń górniczych wraz z problematyką ochrony zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce zostały zebrane w pracach Gaczoła (2) i Jodłowskiego (3), wybitnych specjalistów - konserwatorów powyższego obiektu.
Na zakończenie pragnę jeszcze wspomnieć o ciekawym zjawisku mikrobiologicznym, zaobserwowanym na drewnianej kadzi solankowej w komorze "August" (poziom II). Otóż wspomniana kadź solankowa stanowi zabytkowy fragment instalacji odwadniającej w północno-wschodniej części kopalni - wytwarza oryginalny zapach cynamonowo-waniliowy. Nie znane były dotąd przyczyny tego zjawiska.
Dopiero przeprowadzone przez nas badania mikrobiologiczne i biochemiczne wykazały, że wspomniany zapach
i podstawowe zasady postępowania konserwatorskiego przy zabezpieczeniu i konserwacji zabytkowych wyrobisk oraz znajdujących się w kopalni dzieł sztuki i urządzeń górniczych wraz z problematyką ochrony zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce zostały zebrane w pracach Gaczoła (2) i Jodłowskiego (3), wybitnych specjalistów - konserwatorów powyższego obiektu.<br> Na zakończenie pragnę jeszcze wspomnieć o ciekawym zjawisku mikrobiologicznym, zaobserwowanym na drewnianej kadzi solankowej w komorze "August" (poziom II). Otóż wspomniana kadź solankowa stanowi zabytkowy fragment instalacji odwadniającej w północno-wschodniej części kopalni - wytwarza oryginalny zapach cynamonowo-waniliowy. Nie znane były dotąd przyczyny tego zjawiska.<br> Dopiero przeprowadzone przez nas badania mikrobiologiczne i biochemiczne wykazały, że wspomniany zapach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego