Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 23
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
innej wierze.
Nadwątlona po trosze u szczytu polityczna poprawność zeszła ostatnio pod strzechy i króluje przede wszystkim na prowincji, choć odnalazłem ją żywą i nieźle zachowaną nawet w takiej świątyni umysłowej, jaką bez wątpienia jest Uniwersytet Yale.
W swojej codziennej, siermiężnej postaci poprawność polega na tym, by nie mówić nic, co by mogło urazić kogokolwiek. W samym założeniu jest to postawa wrażliwa, przepełniona delikatnością w stosunku do pokrzywdzonych, słabszych, gorzej reprezentowanych. Delikatność ta jednak wymaga wyrzeczenia się wszelkiej skali wartości w każdej sprawie. Jeśli natomiast chcemy rozróżnić między dziełem lepszym a gorszym, na przykład obrazem lub rzeźbą, to okaże się, że musimy
innej wierze.<br>Nadwątlona po trosze u szczytu polityczna poprawność zeszła ostatnio pod strzechy i króluje przede wszystkim na prowincji, choć odnalazłem ją żywą i nieźle zachowaną nawet w takiej świątyni umysłowej, jaką bez wątpienia jest Uniwersytet Yale.<br>W swojej codziennej, siermiężnej postaci poprawność polega na tym, by nie mówić nic, co by mogło urazić kogokolwiek. W samym założeniu jest to postawa wrażliwa, przepełniona delikatnością w stosunku do pokrzywdzonych, słabszych, gorzej reprezentowanych. Delikatność ta jednak wymaga wyrzeczenia się wszelkiej skali wartości w każdej sprawie. Jeśli natomiast chcemy rozróżnić między dziełem lepszym a gorszym, na przykład obrazem lub rzeźbą, to okaże się, że musimy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!