Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1952-1954
w ujęciu samej problematyki Deraina przez wyznawców przedwczorajszego modernizmu, dla których nieustannie powtarzający się Vlaminck, a nawet powierzchowny Van Dongen są lepsi od Deraina - Deraina, którego wpływ na malarstwo w latach 1905-1925 był budujący i cywilizujący. Cywilizujący, bo uczył, że wielka sztuka nie zaczyna się od dziś, że wszystko, co było przedtem, nie jest tylko przedpokojem dla dzisiejszych objawień.
Derain postawił sobie za zadanie obraz o surowej kompozycji przy niezatracaniu wrażliwości na kolor i przy nieodrywaniu się od widzenia natury i umiał pozostać sam, bo sztuka jego czasu poszła innym torem.
Jednocześnie Derain obudził nowy smak dla europejskiej tradycji malarskiej, dla
w ujęciu samej problematyki Deraina przez wyznawców przedwczorajszego modernizmu, dla których nieustannie powtarzający się Vlaminck, a nawet powierzchowny Van Dongen są lepsi od Deraina - Deraina, którego wpływ na malarstwo w latach 1905-1925 był budujący i cywilizujący. Cywilizujący, bo uczył, że wielka sztuka nie zaczyna się od dziś, że wszystko, co było przedtem, nie jest tylko przedpokojem dla dzisiejszych objawień.<br>Derain postawił sobie za zadanie obraz o surowej kompozycji przy niezatracaniu wrażliwości na kolor i przy nieodrywaniu się od widzenia natury i umiał pozostać sam, bo sztuka jego czasu poszła innym torem.<br>Jednocześnie Derain obudził nowy smak dla europejskiej tradycji malarskiej, dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego