Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
duchowni zalecali zbiory budujących przykładów z życia świętych.

Do osób niepiśmiennych przemawiano inaczej. Franciszkanie i dominikanie przygotowywali przedstawienia związane z liturgią Kościoła - to oni wprowadzili m.in. zwyczaj urządzania szopki na Boże Narodzenie i śpiewania kolęd.

Wiek XIII był także epoką rozkwitu kultury państw Europy Zachodniej, z którą Polskę łączyły coraz ściślejsze więzi. Odnaleziono tam właśnie pisma Arystotelesa i innych uczonych starożytnej Grecji, powstawały dzieła filozoficzne o ponadczasowej wartości, wzrosła znacznie liczba uniwersytetów, z których największą sławą cieszył się uniwersytet w Paryżu. Wykładali na nim wybitni uczeni - m.in. Tomasz z Akwinu, później uznany za świętego, czy Albert Wielki.

Podsumowanie. Dwóchsetletni
duchowni zalecali zbiory budujących przykładów z życia świętych.<br><br>Do osób niepiśmiennych przemawiano inaczej. Franciszkanie i dominikanie przygotowywali przedstawienia związane z liturgią Kościoła - to oni wprowadzili m.in. zwyczaj urządzania szopki na Boże Narodzenie i śpiewania kolęd.<br><br>Wiek XIII był także epoką rozkwitu kultury państw Europy Zachodniej, z którą Polskę łączyły coraz ściślejsze więzi. Odnaleziono tam właśnie pisma Arystotelesa i innych uczonych starożytnej Grecji, powstawały dzieła filozoficzne o ponadczasowej wartości, wzrosła znacznie liczba uniwersytetów, z których największą sławą cieszył się uniwersytet w Paryżu. Wykładali na nim wybitni uczeni - m.in. Tomasz z Akwinu, później uznany za świętego, czy Albert Wielki.<br><br>Podsumowanie. Dwóchsetletni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego