Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
mocą języka, poezji. Należałoby raczej powiedzieć, że ową moc stanowi budowa zdań. Bo podstawą świata poezji Barańczaka jest zdanie.
Kim w tym świecie wydaje się poeta? Być może to ten, kto coraz więcej, jak Barańczak, stawia pytań. Pytania tego poety to pytania egzystencjalne: o czucie ciała i jego granice, o czucie bólu i granice bólu, o istnienie tu i teraz, granice istnienia.
A może granic nie ma? W poezji Barańczaka pojawiają się pytania metafizyczne, pojawia się też Druga (czy nieobecna?) Osoba Dialogu. Oto zakończenie wiersza Widokówka z tego świata:

W młodości poeta więcej udzielał odpowiedzi, niż zadawał pytań. Dzięki jednak własnej
mocą języka, poezji. Należałoby raczej powiedzieć, że ową moc stanowi budowa zdań. Bo podstawą świata poezji Barańczaka jest zdanie.<br> Kim w tym świecie wydaje się poeta? Być może to ten, kto coraz więcej, jak Barańczak, stawia pytań. Pytania tego poety to pytania egzystencjalne: o czucie ciała i jego granice, o czucie bólu i granice bólu, o istnienie tu i teraz, granice istnienia.<br> A może granic nie ma? W poezji Barańczaka pojawiają się pytania metafizyczne, pojawia się też Druga (czy nieobecna?) Osoba Dialogu. Oto zakończenie wiersza Widokówka z tego świata: <br>&lt;gap&gt;<br> W młodości poeta więcej udzielał odpowiedzi, niż zadawał pytań. Dzięki jednak własnej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego