Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 02.14 (39)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
nie surowość, ale nieuchronność kary?
- Wybitny dziewiętnastowieczny filozof powiedział słusznie, że kara ma być szybka, nieuchronna i surowa. Jednak ten trzeci element jego wypowiedzi w cytatach z reguły się pomija. A co nam po samej nieuchronności? Gdyby nawet łapano 100 procent złodziei samochodów, ale każdy dostałby karę w zawieszeniu, to czy coś by to zmieniło? Dla skuteczności kary potrzebne są wszystkie trzy elementy. Skazany musi czuć, że został ukarany.

Andrzej Siemaszko(54 l.)
profesor prawa, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Specjalizuje się w prawie karnym. Współautor "Atlasu przestępczości w Polsce? zawierającego m.in. badania dotyczące liczby przestępstw niezgłaszanych na policję.
ŁUKASZ
nie surowość, ale nieuchronność kary?&lt;/&gt;<br>&lt;who6&gt;- Wybitny dziewiętnastowieczny filozof powiedział słusznie, że kara ma być szybka, nieuchronna i surowa. Jednak ten trzeci element jego wypowiedzi w cytatach z reguły się pomija. A co nam po samej nieuchronności? Gdyby nawet łapano 100 procent złodziei samochodów, ale każdy dostałby karę w zawieszeniu, to czy coś by to zmieniło? Dla skuteczności kary potrzebne są wszystkie trzy elementy. Skazany musi czuć, że został ukarany.&lt;/&gt;<br><br>&lt;hi&gt;Andrzej Siemaszko(54 l.)&lt;/&gt;<br>profesor prawa, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Specjalizuje się w prawie karnym. Współautor "Atlasu przestępczości w Polsce? zawierającego m.in. badania dotyczące liczby przestępstw niezgłaszanych na policję.<br>&lt;gap&gt;&lt;au&gt;ŁUKASZ
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego