Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
ukształtowały się dwa podejścia do definicji pieniądza. Jedno, starsze, wywodzące się jeszcze od Arystotelesa, prowadzi do tzw. funkcjonalnych definicji pieniądza. Drugie, nowsze, koncentruje się na tzw. statystycznych definicjach (określeniach) pieniądza.

1.3.1. Funkcjonalne definicje pieniądza
Definicje funkcjonalne mówią, że pieniądz należy definiować przez jego funkcje. Innymi słowy, dla określenia czy coś jest pieniądzem, czy też nie nie ma znaczenia jego fizyczna postać, lecz jedynie to, czy świadczy ono jego posiadaczowi określone usługi składające się na istotę pieniądza. Sedno tych definicji dobrze obrazuje angielskie sformułowanie: "money is what money does".
W literaturze brak pełnej zgodności co do zasadniczych zadań realizowanych przez pieniądz
ukształtowały się dwa podejścia do definicji pieniądza. Jedno, starsze, wywodzące się jeszcze od Arystotelesa, prowadzi do tzw. funkcjonalnych definicji pieniądza. Drugie, nowsze, koncentruje się na tzw. statystycznych definicjach (określeniach) pieniądza.<br><br>&lt;tit&gt;1.3.1. Funkcjonalne definicje pieniądza&lt;/&gt;<br>Definicje funkcjonalne mówią, że pieniądz należy definiować przez jego funkcje. Innymi słowy, dla określenia czy coś jest pieniądzem, czy też nie nie ma znaczenia jego fizyczna postać, lecz jedynie to, czy świadczy ono jego posiadaczowi określone usługi składające się na istotę pieniądza. Sedno tych definicji dobrze obrazuje angielskie sformułowanie: &lt;q&gt;"money is what money does".&lt;/&gt;<br>W literaturze brak pełnej zgodności co do zasadniczych zadań realizowanych przez pieniądz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego