Typ tekstu: Książka
Autor: Wolanowski Lucjan
Tytuł: Upał i gorączka
Rok: 1996
powieści mają zepsutą zabawę, jeżeli im się zawczasu powie, jak się kończy akcja, czyli po prostu, kto zabił. W naszym jednak przypadku narracja będzie bardziej zrozumiała, jeżeli wprowadzimy najpierw Czytelnika w istotę choroby, czyli powiemy, kto zabił miliony ludzi. Potem - jak sądzę - bardziej jasne stanie się dzieło pogromców malarii.
Malaria, czyli zimnica, jest chorobą krwi. Pierwotniak, który ją wywołuje, stanowi samodzielny organizm zwierzęcy, umie oddychać, odżywia się i wydala resztki pokarmowe. Panoszy się w czerwonych ciałkach krwi ludzkiej, niszczy je całkowicie. Każdy taki szturm na nowe krwinki przejawia się u chorego gorączką, bólami głowy i dreszczami. Objawy powtarzają się regularnie.
Komar
powieści mają zepsutą zabawę, jeżeli im się zawczasu powie, jak się kończy akcja, czyli po prostu, kto zabił. W naszym jednak przypadku narracja będzie bardziej zrozumiała, jeżeli wprowadzimy najpierw Czytelnika w istotę choroby, czyli powiemy, kto zabił miliony ludzi. Potem - jak sądzę - bardziej jasne stanie się dzieło pogromców malarii.<br> Malaria, czyli zimnica, jest chorobą krwi. Pierwotniak, który ją wywołuje, stanowi samodzielny organizm zwierzęcy, umie oddychać, odżywia się i wydala resztki pokarmowe. Panoszy się w czerwonych ciałkach krwi ludzkiej, niszczy je całkowicie. Każdy taki szturm na nowe krwinki przejawia się u chorego gorączką, bólami głowy i dreszczami. Objawy powtarzają się regularnie.<br> Komar
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego