Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dom
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1985
dziwacy miejscowi, jak babcia rezydentka, która do powojnia we dworze mieszkała, a potem w domku pod zabytkowym dębem, i chłopów do roboty i na służbę wynajmowała, albo obecny nauczyciel, któremu poza nauką nic w głowie, tylko lokalne muzeum tej ziemi i starocie. Zdarzają się i obcy. Na początku wsi kolonia "dacz" za żywopłotem, wśród równo strzyżonych trawników, czasem po ludziach letnicy z rzadka rozsiani. To wszystko można tolerować, jak obce, ale nieuchronne maniery. Niemniej im głębiej w wieś tym normalniej, zwyczajniej. Tym większa izolacja.
Sprzedać gospodarkę? A dokąd pójść? Za Marysią na łaskawy, kartkowy chleb? Na służbę do marnotrawnego pana? Wolne
dziwacy miejscowi, jak babcia rezydentka, która do powojnia we dworze mieszkała, a potem w domku pod zabytkowym dębem, i chłopów do roboty i na służbę wynajmowała, albo obecny nauczyciel, któremu poza nauką nic w głowie, tylko lokalne muzeum tej ziemi i starocie. Zdarzają się i obcy. Na początku wsi kolonia "dacz" za żywopłotem, wśród równo strzyżonych trawników, czasem po ludziach letnicy z rzadka rozsiani. To wszystko można tolerować, jak obce, ale nieuchronne maniery. Niemniej im głębiej w wieś tym normalniej, zwyczajniej. Tym większa izolacja.<br>Sprzedać gospodarkę? A dokąd pójść? Za Marysią na łaskawy, kartkowy chleb? Na służbę do marnotrawnego pana? Wolne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!