Typ tekstu: Książka
Autor: Witkiewicz Stanisław Ignacy
Tytuł: Dramaty wybrane
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1920
poza mną. A siebie widzę jako jakiś cień chiński poruszający się na ekranie. Mogę tylko obserwować ruchy, ale nimi nie władam.
KURKA
Więc nic nie stało się wskutek mojej śmierci?
EDGAR
Stało się to, że męczę się po tysiąckroć więcej niż dawniej. Zacząłem inne życie - nie nowe; z tego zrezygnowałem dawno - INNE. W tym, co jest, wewnątrz tego, stwarzam szkielet nowy. Raczej stwarzają za mnie: ojciec i ona.

KURKA
A pustka ostateczna? Mówię o uczuciach.
EDGAR
Trwa dalej.
KURKA
Czego chce od ciebie ojciec? Czy zawsze tego samego?
EDGAR
Tak, mówi, że zostanę artystą na pewno.
KURKA
Przecież nie masz talentu
poza mną. A siebie widzę jako jakiś cień chiński poruszający się na ekranie. Mogę tylko obserwować ruchy, ale nimi nie władam.<br> KURKA<br>Więc nic nie stało się wskutek mojej śmierci?<br> EDGAR<br>Stało się to, że męczę się po tysiąckroć więcej niż dawniej. Zacząłem inne życie - nie nowe; z tego zrezygnowałem dawno - INNE. W tym, co jest, wewnątrz tego, stwarzam szkielet nowy. Raczej stwarzają za mnie: ojciec i ona.<br>&lt;page nr=120&gt;<br> KURKA<br>A pustka ostateczna? Mówię o uczuciach.<br> EDGAR<br>Trwa dalej.<br> KURKA<br>Czego chce od ciebie ojciec? Czy zawsze tego samego?<br> EDGAR<br>Tak, mówi, że zostanę artystą na pewno.<br> KURKA<br>Przecież nie masz talentu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego