Typ tekstu: Książka
Autor: Miłosz Czesław
Tytuł: Legendy nowoczesności
Rok: 1944
obrazy "nowego ładu", w którym, w przeciwieństwie do dawnego nieporządku demokratycznego, narody będą mogły żyć szczęśliwie, nie obawiając się bezrobocia, wojen i ucisku ekonomicznego, tego dzieła żydo-plutokracji. Pracujący mają być otoczeni opieką, kobieta-matka znajdzie lepsze warunki, niż w społeczeństwach opartych na szacunku dla pieniądza, a udział w powszechnym dobrobycie i harmonii ma być wydzielony narodom stosownie do ich zasługi.
Kłamliwość podobnych zapewnień nie zmienia samego faktu zwracania się do poczucia słuszności, do pragnienia sprawiedliwości w człowieku. Propaganda wiele wysiłków poświęca wyrobieniu w żołnierzach wiary w "słuszną sprawę", a rozstrzeliwanie i męczenie "gorszych" narodowości znajduje również obszerne uzasadnienie.
Nie są
obrazy "nowego ładu", w którym, w przeciwieństwie do dawnego nieporządku demokratycznego, narody będą mogły żyć szczęśliwie, nie obawiając się bezrobocia, wojen i ucisku ekonomicznego, tego dzieła żydo-plutokracji. Pracujący mają być otoczeni opieką, kobieta-matka znajdzie lepsze warunki, niż w społeczeństwach opartych na szacunku dla pieniądza, a udział w powszechnym dobrobycie i harmonii ma być wydzielony narodom stosownie do ich zasługi. <br> Kłamliwość podobnych zapewnień nie zmienia samego faktu zwracania się do poczucia słuszności, do pragnienia sprawiedliwości w człowieku. Propaganda wiele wysiłków poświęca wyrobieniu w żołnierzach wiary w "słuszną sprawę", a rozstrzeliwanie i męczenie "gorszych" narodowości znajduje również obszerne uzasadnienie. <br> Nie są
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego