Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
redakcji czytamy:
"W roku 1937 Ukniewska wyjeżdża do Czechosłowacji, a w 1939, na krótko przed wybuchem wojny, do Francji. W tych latach pisze powieść "Spadek po Ketlerze" - obraz mieszczańskiego środowiska Krakowa (niestety, zachowały się tylko fragmenty)".
I dalej:
"Niniejszy tom obejmuje trzy utwory Marii Ukniewskiej... Wraz ze "Strachami" stanowi cały dorobek literacki Marii Ukniewskiej".
Nie bardzo to odpowiada prawdzie. Ukniewską-Kuśniewiczową poznałem w Tuluzie podczas okupacji. W nielegalnym "Wrócimy", wydawanym na powielaczu przez ł.obodowskiego, a po jego przejściu do Hiszpanii przez prof. Henryka Palmbacha, ogłosiła kilka fragmentów "Spadku po Ketlerze". Ale, że związane są one z nazwiskiem Łobodowskiego, dziś płachty
redakcji czytamy:<br>"W roku 1937 Ukniewska wyjeżdża do Czechosłowacji, a w 1939, na krótko przed wybuchem wojny, do Francji. W tych latach pisze powieść "Spadek po Ketlerze" - obraz mieszczańskiego środowiska Krakowa (niestety, zachowały się tylko fragmenty)".<br>I dalej:<br>"Niniejszy tom obejmuje trzy utwory Marii Ukniewskiej... Wraz ze "Strachami" stanowi cały dorobek literacki Marii Ukniewskiej".<br>Nie bardzo to odpowiada prawdzie. Ukniewską-Kuśniewiczową poznałem w Tuluzie podczas okupacji. W nielegalnym "Wrócimy", wydawanym na powielaczu przez ł.obodowskiego, a po jego przejściu do Hiszpanii przez prof. Henryka Palmbacha, ogłosiła kilka fragmentów "Spadku po Ketlerze". Ale, że związane są one z nazwiskiem Łobodowskiego, dziś płachty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!