Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 36
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
opuścił Syberię i przez Japonię, Stany Zjednoczone udał się do Galicji. Tutaj rozpoczął się kolejny etap jego życia, w którym istotną rolę odegrało także Podhale, Spisz i Orawa.
Działalność na pograniczu galicyjsko-węgierskim, związana z pobytem Bronisława Piłsudskiego głównie w Krakowie i w Zakopanem, pozostaje jednak w cieniu jego dalekowschodniego dorobku naukowego. Do Zakopanego, gdzie przebywał z przerwami w latach 1906 oraz 1911-1914, udał się za namową brata - Józefa, dla podratowania zdrowia. Tu poznał swojego krewnego, powszechnie znanego i zadomowionego już po Giewontem "artystę-badacza" - Stanisława Witkiewicza, który wprowadził go w sfery miejscowej inteligencji.
B. Piłsudski - po lekturze Na przełęczy
opuścił Syberię i przez Japonię, Stany Zjednoczone udał się do Galicji. Tutaj rozpoczął się kolejny etap jego życia, w którym istotną rolę odegrało także Podhale, Spisz i Orawa.<br>Działalność na pograniczu galicyjsko-węgierskim, związana z pobytem Bronisława Piłsudskiego głównie w Krakowie i w Zakopanem, pozostaje jednak w cieniu jego dalekowschodniego dorobku naukowego. Do Zakopanego, gdzie przebywał z przerwami w latach 1906 oraz 1911-1914, udał się za namową brata - Józefa, dla podratowania zdrowia. Tu poznał swojego krewnego, powszechnie znanego i zadomowionego już po Giewontem "artystę-badacza" - Stanisława Witkiewicza, który wprowadził go w sfery miejscowej inteligencji.<br>B. Piłsudski - po lekturze Na przełęczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego