Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
teorii szeregu niekonsekwencji i współwystępowanie sprzecznych ze sobą rozwiązań, dotyczących nawet spraw zasadniczych. Ułożone w porządku chronologicznym prace Gumplowicza, nie odzwierciedlają jakiejś określonej ewolucji poglądów, nie widać w nich jednego konsekwentnie realizowanego kierunku poszukiwań, lecz ich wielość, która prowadzi do nakładania się i przenikania kilku zasadniczych wątków myślowych.
Powyższe cechy dorobku polskiego uczonego stawiają dodatkowo pod znakiem zapytania przyjmowane dotychczas założenie o podstawowym charakterze wczesnej pracy Gumplowicza - Walka ras . Wiele natomiast przemawia za tym, by rangę najwyższego dzieła tego uczonego nadać Systemowi socjologii (Grundriss der Soziologie), w którym to dokonał pierwszego systematycznego wykładu swoich poglądów na kształt socjologii.
Niespójność systemu Gumplowicza
teorii szeregu niekonsekwencji i współwystępowanie sprzecznych ze sobą rozwiązań, dotyczących nawet spraw zasadniczych. &lt;page nr=85&gt; Ułożone w porządku chronologicznym prace Gumplowicza, nie odzwierciedlają jakiejś określonej ewolucji poglądów, nie widać w nich jednego konsekwentnie realizowanego kierunku poszukiwań, lecz ich wielość, która prowadzi do nakładania się i przenikania kilku zasadniczych wątków myślowych.<br>Powyższe cechy dorobku polskiego uczonego stawiają dodatkowo pod znakiem zapytania przyjmowane dotychczas założenie o podstawowym charakterze wczesnej pracy Gumplowicza - &lt;name type="tit"&gt;Walka ras&lt;/&gt; . Wiele natomiast przemawia za tym, by rangę najwyższego dzieła tego uczonego nadać &lt;name type="tit"&gt;Systemowi socjologii&lt;/&gt; (&lt;foreign lang="ger"&gt;Grundriss der Soziologie&lt;/&gt;), w którym to dokonał pierwszego systematycznego wykładu swoich poglądów na kształt socjologii.<br>Niespójność systemu Gumplowicza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!