Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
najdoskonalszej polskiej tragedii humanistycznej głosi: Odprawa posłów greckich ... podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą, dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego. Drukował Odprawę Szarffenberger w Warszawie w 1578 r. (jest to zatem pierwszy datowany druk warszawski).
Wydanie tragedii poprzedza list dedykacyjny do Zamoyskiego, pisany w Czarnolesie dnia 22 grudnia 1577 r., w którym między innymi czytamy:

- Wczora dopiero oddano mi obadwa listy za raz, któreś W.M. do mnie około tej tragedyjej pisał. A iżem przedtym nie wiedział o tych liściech, spodziewałem się, że za
najdoskonalszej polskiej tragedii humanistycznej głosi: Odprawa posłów greckich ... podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą, dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego. Drukował Odprawę Szarffenberger w Warszawie w 1578 r. (jest to zatem pierwszy datowany druk warszawski).<br>Wydanie tragedii poprzedza list dedykacyjny do Zamoyskiego, pisany w Czarnolesie dnia 22 grudnia 1577 r., w którym między innymi czytamy:<br><br>&lt;q&gt;- Wczora dopiero oddano mi obadwa listy za raz, któreś W.M. do mnie około tej tragedyjej pisał. A iżem przedtym nie wiedział o tych liściech, spodziewałem się, że za
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!